AD7865YSZ-1
| Manufacturer Part Number | AD7865YSZ-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 14BIT SAR 44MQFP |
| Package | 44-MQFP (10x10) |
| In Stock | 2041 pcs |
| Data sheet | Site Chg 24/Feb/2016Cylindrical Battery Holders |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 80 |
|---|---|---|---|
| $21.645 | $20.332 | $19.676 | $18.562 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 2041 pieces of Analog Devices Inc. AD7865YSZ-1 in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 44-MQFP (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 350k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 4:1 |
| Package / Case | 44-QFP |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-MUX-ADC |
| Base Product Number | AD7865 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
AD7866BRU

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7865YSZ-3

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7866ARUZ-REEL7

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7866BRUZ

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7866ARU

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7865BSZ-3REEL

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865ASZ-3REEL

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865BSZ-1REEL

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865YS-3

IC ADC 14BIT 4CH 5V 44-MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865BS-2

IC ADC 14BIT 4CH 5V 44-MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7866BRU-REEL7

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7865BSZ-2

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865YS-2

IC ADC 14BIT 4CH 5V 44-MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865YSZ-2

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865BSZ-3

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7866ARU-REEL7

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7866ARUZ-REEL

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7866ARUZ

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7865BS-3

IC ADC 14BIT 4CH 5V 44-MQFPAnalog Devices Inc. -
AD7865BSZ-1

IC ADC 14BIT SAR 44MQFPAnalog Devices Inc.
