AD7998BRUZ-1REEL
| Manufacturer Part Number | AD7998BRUZ-1REEL |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 12BIT SAR 20TSSOP |
| Package | 20-TSSOP |
| In Stock | 12523 pcs |
| Data sheet | 20-TSSOP Pkg DrawingAD7997,98Qualification Assembly Site 23/Jul/2014 |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| $5.073 | $4.663 | $4.47 | $3.938 | $3.745 | $3.503 | $3.419 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 12523 pieces of Analog Devices Inc. AD7998BRUZ-1REEL in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 188k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Product Number | AD7998 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
AD7997BRUZ-0REEL

IC ADC 10BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7998BRU-0REEL

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7999YRJZ-1500RL7

IC ADC 8BIT SAR SOT23-8Analog Devices Inc. -
AD7998BRU-1REEL

IC ADC 12BIT 8CHAN I2C 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7997BRU-0

IC ADC 10BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7998BRU-0

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7995YRMZ-0

IC ADC 10BIT SAR 8MSOPAnalog Devices Inc. -
AD7998BRUZ-0

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7999WYRJZ-1RL

IC ADC 8BIT SAR SOT23-8Analog Devices Inc. -
AD7998BRU-1

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7997BRU-0REEL

IC ADC 10BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7997BRUZ-1

IC ADC 10BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7997BRU-1

IC ADC 10BIT 8CHAN I2C 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7998BRUZ-0REEL

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7995YRJZ-1RL

IC ADC 10BIT SAR SOT23-8Analog Devices Inc. -
AD7997BRUZ-1REEL

IC ADC 10BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7998BRUZ-1

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7999YRJZ-1RL

IC ADC 8BIT SAR SOT23-8Analog Devices Inc. -
AD7997BRUZ-0

IC ADC 10BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
AD7999ARJZ-1RL

IC ADC 8BIT SAR SOT23-8Analog Devices Inc.
