AD9648TCPZ125EPRL7
| Manufacturer Part Number | AD9648TCPZ125EPRL7 |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 14BIT PIPELINED 64LFCSP |
| Package | 64-LFCSP (9x9) |
| In Stock | 833 pcs |
| Data sheet | Cylindrical Battery HoldersTape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 750 |
|---|
| $56.089 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 833 pieces of Analog Devices Inc. AD9648TCPZ125EPRL7 in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 1.9V |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 1.9V |
| Supplier Device Package | 64-LFCSP (9x9) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 125M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Data Interface | LVDS - Parallel, Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | AD9648 |
| Architecture | Pipelined |
Recommended Products
-
AD9648BCPZ-105

IC ADC 14BIT PIPELINED 64LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9645BCPZRL7-80

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9648BCPZRL7-105

IC ADC 14BIT PIPELINED 64LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649-40EBZ

BOARD EVALUATION AD9649 40MSPSAnalog Devices Inc. -
AD9645BCPZ-80

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649BCPZ-65

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649BCPZ-40

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9648TCPZ-125-EP

IC ADC 14BIT PIPELINED 64LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649BCPZRL7-40

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649BCPZ-80

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649-80EBZ

BOARD EVALUATION AD9649 80MSPSAnalog Devices Inc. -
AD9645BCPZ-125

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649-65EBZ

BOARD EVALUATION AD9649 65MSPSAnalog Devices Inc. -
AD9649BCPZRL7-20

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9645BCPZRL7-125

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9648BCPZRL7-125

IC ADC 14BIT PIPELINED 64LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9649BCPZ-20

IC ADC 14BIT PIPELINED 32LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9648BCPZ-125

IC ADC 14BIT PIPELINED 64LFCSPAnalog Devices Inc. -
AD9648-125EBZ

EVAL BOARD AD9648-125Analog Devices Inc. -
AD9649-20EBZ

BOARD EVALUATION AD9649 20MSPSAnalog Devices Inc.
