LTC1272-8ACSW#TRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC1272-8ACSW#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 12BIT SAR 24SOIC |
| Package | 24-SOIC |
| In Stock | 3140 pcs |
| Data sheet | LTC1272Multiple Parts 10/Aug/2022Material Declaration LTC1272-8ACSW#TRPBFTape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 1000 |
|---|
| $10.425 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 3140 pieces of Analog Devices Inc. LTC1272-8ACSW#TRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC1272 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC1272-8CCN#PBF

LTC1272 - 12-bit 250ksps SAR ADCLinear Technology -
LTC1272-8CCSW#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1272-3CCN#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24DIPLinear Technology -
LTC1272-5ACSW#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1272-3CCSW#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1273ACSW#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1272-3CCSW#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1272-8CCN#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1272-3ACSW#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1272-5ACSW#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1273BCN#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1272-8CCN

IC ADC 12BIT SAR 24DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1272-8ACSW#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1272-8ACN#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1273ACSW#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1273BCSW#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1273ACN#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1272-5ACN#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1272-8CCSW#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1272-3CCN#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24DIPAnalog Devices Inc.
