LTC1290DISW#PBF
| Manufacturer Part Number | LTC1290DISW#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC DAS/ADC 12BIT 50K 20SOIC |
| Package | 20-SO |
| In Stock | 2706 pcs |
| Data sheet | LTC1290Multiple Parts 10/Aug/2022Material Declaration LTC1290DISW#PBF |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 |
|---|---|---|---|
| $20.003 | $18.661 | $17.879 | $16.203 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 2706 pieces of Analog Devices Inc. LTC1290DISW#PBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V, ±5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V, ±5V |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC1290 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC1290CIN#PBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1291DCJ8

12 BIT DATA ACQUISITION SYSTEMAnalog Devices Inc. -
LTC1290DCN#PBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1292BCN8#PBF

IC DAS 12BIT 60K 8DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1290DCSW#PBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1292BCJ8

12 BIT DATA ACQUISITION SYSTEMAnalog Devices Inc. -
LTC1290CMJ

IC DAS/ADC 12BIT 50KAnalog Devices Inc. -
LTC1291BCN8#PBF

IC DAS 12BIT 8DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1290DISW#TRPBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1291CCJ8

12 BIT DATA ACQUISITION SYSTEMAnalog Devices Inc. -
LTC1290DIJ

12-BIT SERIAL I/O ADC W/8 CH MUXAnalog Devices Inc. -
LTC1291DCN8#PBF

IC DAS 12BIT 8DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1290DCSW#TRPBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1291BCJ8

12 BIT DATA ACQUISITION SYSTEMAnalog Devices Inc. -
LTC1290DIN#PBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1290DCJ

12-BIT SERIAL I/O ADC W/8 CH MUXAnalog Devices Inc. -
LTC1290CISW#TRPBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1292BIN8

LTC1292 - 12-BIT DATA ACQUISITIOLinear Technology -
LTC1291CCN8#PBF

IC DAS 12BIT 8DIPAnalog Devices Inc. -
LTC1290CISW#PBF

IC DAS/ADC 12BIT 50K 20SOICAnalog Devices Inc.
