LTC1864LIMS8#PBF
| Manufacturer Part Number | LTC1864LIMS8#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 8MSOP |
| Package | 8-MSOP |
| In Stock | 7750 pcs |
| Data sheet | LTC1864L/65LMult Dev Mark Chg 3/Feb/2020Material Declaration LTC1864LIMS8#PBF |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 | 500 |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.508 | $5.982 | $5.734 | $5.052 | $4.804 | $4.494 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 7750 pieces of Analog Devices Inc. LTC1864LIMS8#PBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 150k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC1864 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC1864LCS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1864LAIMS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1864LIS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1864LAIS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1865AHMS#PBF

IC ADC 16BIT SAR 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865AHMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865ACMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1864LCMS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1864LAIMS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1864LIMS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1864LACS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1864LACS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1865AIMS#PBF

IC ADC 16BIT SAR 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1864LAIS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1864LCS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1865ACS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1864LIS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1864LCMS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865ACMS#PBF

IC ADC 16BIT SAR 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865ACS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc.
