LTC1867AIGN#WTRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC1867AIGN#WTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 16SSOP |
| Package | 16-SSOP |
| In Stock | 4112 pcs |
| Data sheet | Tape and Reel PackagingLTC1863, LTC1867 Datasheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 2500 |
|---|
| $8.665 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 4112 pieces of Analog Devices Inc. LTC1867AIGN#WTRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC1867 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC1867LAIGN#WTRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867LAIGN#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867ACGN#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867CGN#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865LIMS#PBF

IC ADC 16BIT SAR 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867LAIGN#WPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865LIS8#PBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1867AIGN#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865LCS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1867ACGN#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867LACGN#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867LACGN#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867AIGN#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865LIS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 8SOICAnalog Devices Inc. -
LTC1867IGN#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867CGN#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865LIMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1867IGN#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc. -
LTC1865LCS8#PBF

LTC1865 - 16-BIT, 250KSPS DUAL CLinear Technology -
LTC1867LAIGN#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16SSOPAnalog Devices Inc.
