LTC2271CUKG#TRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC2271CUKG#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT PIPELINED 52QFN |
| Package | 52-QFN (7x8) |
| In Stock | 1166 pcs |
| Data sheet | Cylindrical Battery HoldersMaterial Declaration LTC2271CUKG#TRPBFTape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 2000 |
|---|
| $34.572 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 1166 pieces of Analog Devices Inc. LTC2271CUKG#TRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 1.9V |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 1.9V |
| Supplier Device Package | 52-QFN (7x8) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 20M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 52-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Data Interface | LVDS - Serial |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC2271 |
| Architecture | Pipelined |
Recommended Products
-
LTC2270CUP#PBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 64QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2269IUK#TRPBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 48QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2271IUKG#PBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2269IUK#PBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 48QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2270IUP

IC ADC 16BIT PIPELINED 64QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2272IUJ#TRPBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 40QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2270CUP#TRPBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 64QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2271CUKG

IC ADC 16BIT PIPELINED 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2272IUJ

IC ADC 16BIT PIPELINED 40QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2270IUP#TRPBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 64QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2272CUJ#TRPBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 40QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2271IUKG

IC ADC 16BIT PIPELINED 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2272CUJ#PBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 40QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2273CUJ

IC ADC 16BIT PIPELINED 40QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2270IUP#PBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 64QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2272CUJ

IC ADC 16BIT PIPELINED 40QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2270CUP

IC ADC 16BIT PIPELINED 64QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2271CUKG#PBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2271IUKG#TRPBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2272IUJ#PBF

IC ADC 16BIT PIPELINED 40QFNAnalog Devices Inc.
