LTC2309HF#TRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC2309HF#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 12BIT SAR 20TSSOP |
| Package | 20-TSSOP |
| In Stock | 12294 pcs |
| Data sheet | LTC2309 DatasheetMaterial Declaration LTC2309HF#TRPBFTape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 2500 |
|---|
| $2.972 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 12294 pieces of Analog Devices Inc. LTC2309HF#TRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 14k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | Selectable Address |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC2309 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC2309HF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2309CF#PBF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2309IUF#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2309IF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2308CUF#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2308IUF#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2309CF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2310CMSE-14#PBF

LTC2310 - 14-BIT, 2MSPS SAR ADCLinear Technology -
LTC2309CUF#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2308IUF#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2309CF#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2309HF#PBF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2310CMSE-12#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2309IF#PBF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2310CMSE-12#PBF

LTC2310 - 12-BIT, 2MSPS SAR ADCLinear Technology -
LTC2309CUF#PBF

IC ADC 12BIT SAR 24QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2310CMSE-14#PBF

IC ADC 14BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2309IUF#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 24QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2309IF#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 20TSSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2310CMSE-12#PBF

IC ADC 12BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc.