LTC2323IUFD-16#PBF
| Manufacturer Part Number | LTC2323IUFD-16#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 28QFN |
| Package | 28-QFN (4x5) |
| In Stock | 3539 pcs |
| Data sheet | 2.73KHzThe Many Uses of a 200 mA Precision Voltage RefereLTC2323-16 |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 |
|---|---|---|---|---|
| $14.131 | $13.033 | $12.447 | $11.129 | $10.617 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 3539 pieces of Analog Devices Inc. LTC2323IUFD-16#PBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V ~ 2.63V |
| Voltage - Supply, Analog | 3.13V ~ 3.47V, 5V |
| Supplier Device Package | 28-QFN (4x5) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 5M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Data Interface | LVDS - Serial, Serial |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC2323 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC2324CUKG-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324CUKG-12#PBF

IC ADC 12BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323IUFD-12#PBF

LTC2323-12 - Dual, 12-Bit, 5MspsLinear Technology -
LTC2323IUFD-12#PBF

IC ADC 12BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324CUKG-12#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323IUFD-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323HUFD-14#TRPBF

IC ADC 14BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324CUKG-14#PBF

IC ADC 14BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324CUKG-14#TRPBF

IC ADC 14BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323IUFD-14#TRPBF

IC ADC 14BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323IUFD-12#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324HUKG-14#PBF

IC ADC 14BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324HUKG-12#PBF

IC ADC 12BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324CUKG-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323HUFD-14#PBF

IC ADC 14BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323HUFD-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2324HUKG-12#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323IUFD-14#PBF

IC ADC 14BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2323HUFD-14#PBF

IC ADC 14BIT SAR 28QFNLinear Technology -
LTC2323HUFD-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 28QFNAnalog Devices Inc.
