LTC2326HMS-16#PBF
| Manufacturer Part Number | LTC2326HMS-16#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 16MSOP |
| Package | 16-MSOP |
| In Stock | 3457 pcs |
| Data sheet | LTC2326-16Mult Dev Mark Chg 4/Feb/2020 |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 |
|---|---|---|---|---|
| $16.289 | $15.196 | $14.559 | $13.194 | $12.876 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 3457 pieces of Analog Devices Inc. LTC2326HMS-16#PBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 16-MSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Pseudo-Differential |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC2326 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC2326IMS-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2327CMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326HMS-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326IMS-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326CMS-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2325IUKG-12#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2326HMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326IMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2325IUKG-14#PBF

IC ADC 14BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2325IUKG-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2326IMS-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326CMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326CMS-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2325IUKG-14#TRPBF

IC ADC 14BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2325IUKG-12#PBF

IC ADC 12BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2326HMS-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326CMS-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2326HMS-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPLinear Technology -
LTC2325IUKG-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 52QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2327CMS-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc.
