LTC2365CS6#TRMPBF
| Manufacturer Part Number | LTC2365CS6#TRMPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 12BIT SAR TSOT23-6 |
| Package | TSOT-23-6 |
| In Stock | 27397 pcs |
| Data sheet | LTC2365,LTC2366Tape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 |
|---|---|---|---|---|
| $2.384 | $2.156 | $2.055 | $1.784 | $1.704 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 27397 pieces of Analog Devices Inc. LTC2365CS6#TRMPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.35V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.35V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC2365 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC2365HTS8

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2364IDE-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2365CS6#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-6Analog Devices Inc. -
LTC2364IDE-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2365HTS8#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2365HS6#TRMPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-6Analog Devices Inc. -
LTC2364IMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2364IMS-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2365CTS8

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2364IDE-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2364IDE-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2365IS6#TRMPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-6Analog Devices Inc. -
LTC2365CS6#TRMPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-6Linear Technology -
LTC2365CTS8#TRMPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2364HMS-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2364IMS-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2364IMS-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2365HTS8#TRMPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2365HS6#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-6Analog Devices Inc. -
LTC2365CTS8#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc.
