LTC2367CMS-18#TRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC2367CMS-18#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 18BIT SAR 16MSOP |
| Package | 16-MSOP |
| In Stock | 3064 pcs |
| Data sheet | LTC2367-18Mult Dev Mark Chg 4/Feb/2020Tape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 2500 |
|---|
| $13.012 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 3064 pieces of Analog Devices Inc. LTC2367CMS-18#TRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.375V ~ 2.625V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.375V ~ 2.625V |
| Supplier Device Package | 16-MSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 18 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Pseudo-Differential |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | LTC2367 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
LTC2366ITS8#TRPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2367CMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367IDE-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2367CDE-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2367HMS-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367HMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367IDE-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2367CDE-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16DFNLinear Technology -
LTC2367HMS-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367CDE-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2367CDE-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2367HMS-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367IDE-18#TRPBF

IC ADC 18BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2367IMS-16#TRPBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367CDE-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2367CMS-18#PBF

IC ADC 18BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367CMS-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2367IDE-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2366ITS8#TRMPBF

IC ADC 12BIT SAR TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2367IMS-16#PBF

IC ADC 16BIT SAR 16MSOPAnalog Devices Inc.
