LTC2451CDDB#TRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC2451CDDB#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8DFN |
| Package | 8-DFN (3x2) |
| In Stock | 47154 pcs |
| Data sheet | Cylindrical Battery HoldersMaterial Declaration LTC2451CDDB#TRPBFTape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 2500 |
|---|
| $0.788 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 47154 pieces of Analog Devices Inc. LTC2451CDDB#TRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x2) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 60 |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | LTC2451 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Recommended Products
-
LTC2451ITS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SIG-DELTA TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2451IDDB#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2451CTS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SIG-DELTA TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2452CDDB#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2451ITS8#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIG-DELTA TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2450CDC#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2451IDDB#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2450IDC-1#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2452CTS8#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIG-DELTA TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2452CTS8#TRPBF

IC ADC 16BIT SIG-DELTA TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2450CDC#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2451CDDB#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2451CTS8#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIG-DELTA TSOT23-8Analog Devices Inc. -
LTC2449IUHF#TRPBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 38QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2450CDC-1#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2450CDC-1#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2450IDC#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2450IDC#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2452CDDB#TRMPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2450IDC-1#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFNAnalog Devices Inc.
