LTC2489IDE#TRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC2489IDE#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFN |
| Package | 14-DFN (4x3) |
| In Stock | 23110 pcs |
| Data sheet | LTC2489Assembly 20/Feb/2022Datasheet Update 16/Sep/2014Material Declaration LTC2489IDE#TRPBFTape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| $3.182 | $2.875 | $2.741 | $2.38 | $2.273 | $2.072 | $1.892 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 23110 pieces of Analog Devices Inc. LTC2489IDE#TRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-DFN (4x3) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 7.5 |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 2, 4 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | PGA, Selectable Address |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | MUX-ADC |
| Base Product Number | LTC2489 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Recommended Products
-
LTC2489CDE#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2493IDE#TRPBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2489CDE#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2487IDE#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2488IDE#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2494CUHF#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 38QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2492CDE#TRPBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2493CDE#TRPBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2492IDE#PBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2494CUHF#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 38QFNAnalog Devices Inc. -
LTC2492IDE#TRPBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2488CDE#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2488CDE#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2487IDE#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2487CDE#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2492CDE#PBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2493IDE#PBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2493CDE#PBF

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2488IDE#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2489IDE#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 14DFNAnalog Devices Inc.
