CAT25160YI-GT3
| Manufacturer Part Number | CAT25160YI-GT3 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Detailed Description | IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOP |
| Package | 8-TSSOP |
| In Stock | 404827 pcs |
| Data sheet | CAT25080, CAT25160CAT25080, CAT25160Material Declaration CAT25160YI-GT3onsemi REACHonsemi RoHS |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| $0.129 | $0.126 | $0.117 | $0.116 | $0.103 | $0.102 | $0.1 | $0.097 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all onsemi series electronic components. We have 404827 pieces of onsemi CAT25160YI-GT3 in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 16Kbit |
| Memory Organization | 2K x 8 |
| Memory Interface | SPI |
| Memory Format | EEPROM |
| Clock Frequency | 20 MHz |
| Base Product Number | CAT25160 |
Recommended Products
-
CAT25256LI-G

IC EEPROM 256KBIT SPI 20MHZ 8DIPonsemi -
CAT25160YE-GT3C

IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPonsemi -
CAT25256LI-GC

IC EEPROM 256KBIT SPI 10MHZ 8DIPonsemi -
CAT25160VP2IGT3C

IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8TDFNonsemi -
CAT25256HU4I-GT3

IC EEPROM 256KBIT SPI 8UDFNonsemi -
CAT25160YE-GC

IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPonsemi -
CAT25160VI-GT3

IC EEPROM 16KBIT SPI 20MHZ 8SOIConsemi -
CAT25160YI-G

IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPonsemi -
CAT25160VP2I-GT3

IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8TDFNonsemi -
CAT25256VE-GT3

IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIConsemi -
CAT25160ZD2GI

IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8MSOPCatalyst Semiconductor Inc. -
CAT25256VE-GT3C

IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIConsemi -
CAT25256C8ATR

IC EEPROM 256KBIT SPI 10MHZonsemi -
CAT25160YE-G

IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPonsemi -
CAT25160YI-GT3C

IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPonsemi -
CAT25160YI-GT3JN

IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPonsemi -
CAT25160YI-GC

IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPonsemi -
CAT25160VI-GT3C

IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8SOIConsemi -
CAT25160VP2I-GT3-CS

IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8TDFNCatalyst Semiconductor Inc. -
CAT25160ZD2GI-T3

IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8MSOPCatalyst Semiconductor Inc.