HI3-774-J-5
| Manufacturer Part Number | HI3-774-J-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Harris Corporation |
| Detailed Description | 12-BIT ADC WITH MCU INTERFACE |
| Package | 28-PDIP |
| In Stock | 8001 pcs |
| Data sheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 22 |
|---|
| $4.896 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Harris Corporation series electronic components. We have 8001 pieces of Harris Corporation HI3-774-J-5 in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | ±12V ~ 15V |
| Voltage - Supply, Analog | ±12V ~ 15V |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 0:1 |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | ADC |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
HI3-7151A-9

10-BIT HIGH SPEED ADCHarris Corporation -
HI3-7159A-5

IC ADC 5.5DIGIT 28DIPRenesas Electronics America Inc -
HI3026JCQ

IC ADC 8BIT FLASH 48MQFPRenesas Electronics America Inc -
HI3-774K-5

12-BIT ADC WITH MCU INTERFACEHarris Corporation -
HI3-DAC80V-5

IC DAC 12BIT V-OUT 24DIPRenesas Electronics America Inc -
HI3-674ALN-5

SAR ADC, 12-BIT, PARALLEL ACCESSHarris Corporation -
HI3-7151K-5

10-BIT HIGH SPEED ADCHarris Corporation -
HI3-774J-5

12-BIT ADC WITH MCU INTERFACEHarris Corporation -
HI3-7151B-9

10-BIT HIGH SPEED ADCHarris Corporation -
HI3-674JN-5

ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION, 1Harris Corporation -
HI3-DAC85V-4

IC DAC 12BIT V-OUT 24DIPHarris Corporation -
HI30300-5

IC SWITCH SPST X 2 50OHM 14DIPHarris Corporation -
HI3026EVAL

EVALUATION PLATFORM HI3026Renesas Electronics America Inc -
HI3-7151J-5

10-BIT HIGH SPEED ADCHarris Corporation -
HI3-7159A-5Z

IC ADC 5.5DIGIT 28DIPRenesas Electronics America Inc -
HI3-DAC85V-9

IC DAC 12BIT V-OUT 24DIPHarris Corporation -
HI3-7153J-5

HIGH SPEED SAMPLING ADCHarris Corporation -
HI3-7152J-5

10-BIT HIGH SPEED ADCHarris Corporation -
HI303005

IC SWITCH SPST X 2 50OHM 14DIPHarris Corporation -
HI3-DAC80V-7

IC DAC 12BIT V-OUT 24DIPHarris Corporation