ICL7107CPLZ
| Manufacturer Part Number | ICL7107CPLZ |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Detailed Description | ADC, DUAL-SLOPE, 3-BIT, 1 FUNC, |
| Package | 40-PDIP |
| In Stock | 4981 pcs |
| Data sheet |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Intersil series electronic components. We have 4981 pieces of Intersil ICL7107CPLZ in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | Display Driver |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Data Interface | - |
Recommended Products
-
ICL7107CMH+T

IC ADC 3.5DIGIT 44MQFPAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107EQH+D

IC INTEGRATED CIRCUITAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CQH+TD

IC DISPLAY DRVR 3.5DIGIT 44PLCCAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107RCPL

IC DISPLAY DRIVER 3.5DIGIT 40DIPRenesas Electronics America Inc -
ICL7107EQH+TD

INTEGRATED CIRCUITAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CPL+

IC DISPLAY DRIVR 3.5DIGIT 40DIPAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107RCPL-3

ICL7107 3 1/2 DIGIT ADCAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CPL

IC DRVR 7 SEG 3 1/2 DIGIT 40DIPAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CMH+TD

IC ADC 3.5DIGIT 44MQFPAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CPL+3

IC DISPLAY DRIVR 3.5DIGIT 40DIPAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107RCPL

ADC, DUAL-SLOPE, 3-BIT, 1 FUNC,Harris Corporation -
ICL7107CPL

IC DISPLAY DRIVER 3.5DIGIT 40DIPRenesas Electronics America Inc -
ICL7107CQH+D

IC DISPLAY DRVR 3.5DIGIT 44PLCCAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107EQH+

INTEGRATED CIRCUITAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107RCPL-313

ICL7107 3 1/2 DIGIT ADCAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CPL-3

IC DISPLAY DRIVR 3.5DIGIT 40DIPAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CQH-D

IC DISPLAY DRVR 3.5DIGIT 44PLCCAnalog Devices Inc./Maxim Integrated -
ICL7107CPLZ

IC DISPLAY DRIVER 3.5DIGIT 40DIPRenesas Electronics America Inc -
ICL7107CPL

ADC, DUAL-SLOPE, 3-BIT, 1 FUNC,Harris Corporation -
ICL7107CPL

ICL7107 3 1/2 DIGIT ADCIntersil