ADC10158CIWM/NOPB
| Manufacturer Part Number | ADC10158CIWM/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 10BIT SAR 28SOIC |
| Package | 28-SOIC |
| In Stock | 6479 pcs |
| Data sheet | Mult Devices EOL 19/Dec/2017 |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 6479 pieces of N/A ADC10158CIWM/NOPB in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 227k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Product Number | ADC1015 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
ADC10158CIWMX

IC ADC 10BIT SAR 28SOICN/A -
ADC10158CIWM

IC ADC 10BIT SAR 28SOICN/A -
ADC1015S080HN/C1:5

IC ADC 10BIT PIPELINED 40HVQFNRenesas Electronics America Inc -
ADC10158CIWMX/NOPB

IC ADC 10BIT SAR 28SOICN/A -
ADC1015S105HN/C1:5

IC ADC 10BIT PIPELINED 40HVQFNRenesas Electronics America Inc -
ADC10154CIWMX/NOPB

IC ADC 10BIT SAR 24SOICN/A -
ADC1015S105HN/C1,5

IC ADC 10BIT PIPELINED 40HVQFNRenesas Electronics America Inc -
ADC10154CIWM/NOPB

IC ADC 10BIT SAR 24SOICN/A -
ADC10154CIWM

IC ADC 10BIT SAR 24SOICN/A -
ADC10158CIN/NOPB

IC ADC 10BIT SAR 28DIPN/A -
ADC1012D125HN/C1,5

IC ADC 125MHZ SOT804-3NXP USA Inc. -
ADC1015S080HN/C1,5

IC ADC 10BIT PIPELINED 40HVQFNNXP USA Inc. -
ADC10154CIWMX

IC ADC 10BIT SAR 24SOICN/A -
ADC1012D125HN/C1:5

IC ADC 125MHZ SOT804-3NXP USA Inc. -
ADC10158CIWM/48

ADC10158 - ADC, SUCCESSIVE APPRON/A -
ADC1015S065HNC1:5

IC ADC 10BIT PIPELINED 40HVQFNNXP USA Inc. -
ADC1015S080HN/C15

ADC 10BIT 80MSPS 40HVQFNNXP USA Inc. -
ADC1015S065HN/C1:5

IC ADC 10BIT PIPELINED 40HVQFNRenesas Electronics America Inc -
ADC1015S065HN/C1,5

IC ADC 10BIT PIPELINED 40HVQFNNXP USA Inc. -
ADC1012D105HN/C1:5

IC ADC 105MHZ SOT804-3NXP USA Inc.