ADS1178IPAPT
| Manufacturer Part Number | ADS1178IPAPT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 64HTQFP |
| Package | 64-HTQFP (10x10) |
| In Stock | 6336 pcs |
| Data sheet | Qualification Mold Compound 30/Sep/2014Cylindrical Battery Holders |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 |
|---|---|---|---|
| $8.529 | $7.867 | $7.514 | $6.718 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 6336 pieces of N/A ADS1178IPAPT in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 1.95V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 52k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 64-PowerTQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | ADS1178 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Recommended Products
-
ADS1191IRSMT

IC AFE 1 CHAN 16BIT 32VQFNN/A -
ADS1178IPAPR

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS117L11IRUKR

16-BIT, 400-KSPS, LOW-POWER, WIDN/A -
ADS1192IPBSR

IC AFE 2 CHAN 16BIT 32TQFPN/A -
ADS1178IPAPTG4

IC ADC 16-BIT 10K/52K 64TQFPN/A -
ADS1158IRTCTG4

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 48VQFNN/A -
ADS1174IPAPRG4

IC ADC 16BIT 10K/52K 64TQFPN/A -
ADS1174EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS1174N/A -
ADS1174IPAPR

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS1174EVM-PDK

KIT PERFORMANCE DEV FOR ADS1174N/A -
ADS1191IPBSR

IC AFE 1 CHAN 16BIT 32TQFPN/A -
ADS1178EVM-PDK

KIT PERFORMANCE DEV FOR ADS1178N/A -
ADS1192ECG-FE

KIT DEMO FOR ADS1192N/A -
ADS117L11IRUKT

16-BIT, 400-KSPS, LOW-POWER, WIDN/A -
ADS1191IRSMR

IC AFE 1 CHAN 16BIT 32VQFNN/A -
ADS1174IPAPT

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS1178EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS1178N/A -
ADS1174IPAPTG4

IC ADC 16-BIT 10K/52K 64TQFPN/A -
ADS1191IPBS

IC AFE 1 CHAN 16BIT 32TQFPN/A -
ADS1192IPBS

IC AFE 2 CHAN 16BIT 32TQFPN/A