ADS2807Y/1K5
| Manufacturer Part Number | ADS2807Y/1K5 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 12BIT PIPELINED 64HTQFP |
| Package | 64-HTQFP (10x10) |
| In Stock | 3538 pcs |
| Data sheet | Qualification Mold Compound 30/Sep/2014ADS2807 |
Reference Price (In US Dollars)
| 1500 |
|---|
| $12.052 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 3538 pieces of N/A ADS2807Y/1K5 in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 50M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 64-PowerTQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS2807 |
| Architecture | Pipelined |
Recommended Products
-
ADS2807Y/250

IC ADC 12BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS25A-KG-TAXB5

CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDRAssmann WSW Components -
ADS2806Y/1K5G4

IC ADC 12BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS2807Y/250G4

IC ADC 12BIT DUAL 50MHZ 64-HTQFPN/A -
ADS4125EVM

EVAL MODULE FOR ADS4125N/A -
ADS4122IRGZR

IC ADC 12BIT PIPELINED 48VQFNN/A -
ADS2806Y/1K5

IC ADC 12BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS2807Y

ADS2807 - DUAL 12-BIT 50MSLS ADCBurr Brown -
ADS4125IRGZR

IC ADC 12BIT PIPELINED 48VQFNN/A -
ADS2807Y/1K5G4

IC ADC 12BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS2807-EVM

EVAL MOD FOR ADS2807N/A -
ADS25A-KG-TASB5

CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDRAssmann WSW Components -
ADS4122IRGZT

IC ADC 12BIT PIPELINED 48VQFNN/A -
ADS2806-EVM

EVAL MOD FOR ADS2806N/A -
ADS37A-KG-TASB5

CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDRAssmann WSW Components -
ADS37A-KG-TAXB5

CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDRAssmann WSW Components -
ADS2806Y/250

IC ADC 12BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS2806Y

ADC, PROPRIETARY METHOD, 12-BITN/A -
ADS4122EVM

EVAL MODULE FOR ADS4122N/A -
ADS2807Y

DUAL 12-BIT 50MSLS ADC RESIDUALN/A