ADS4449IZCR
| Manufacturer Part Number | ADS4449IZCR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 14BIT PIPELINED 144NFBGA |
| Package | 144-NFBGA (10x10) |
| In Stock | 675 pcs |
| Data sheet | BGA Tray Chg 06/Jun/2016Revision 20/Jun/2016Multiple Parts 28/Jul/2022ADS4449 Datasheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 |
|---|---|---|
| $70.539 | $67.56 | $66.07 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 675 pieces of N/A ADS4449IZCR in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 2V |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 2V |
| Supplier Device Package | 144-NFBGA (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 250M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 144-LFBGA |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Data Interface | LVDS - Serial |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS4449 |
| Architecture | Pipelined |
Recommended Products
-
ADS42JB69SEK

KIT SYSTEM EVAL FOR ADS42JB69N/A -
ADS42LB49EVM

MODULE EVAL FOR ADS42LB49N/A -
ADS5102IPFBRG4

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS5102CPFBR

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS5102IPFB

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS5102EVM

EVAL MOD FOR ADS5102N/A -
ADS42LB69IRGC25

IC ADC 16BIT PIPELINED 64VQFNN/A -
ADS5102IPFBR

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS5102IPFBG4

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS4449IZCRR

IC ADC 14BIT PIPELINED 144NFBGAN/A -
ADS5102CPFB

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS5102CPFBG4

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS5102CPFBRG4

IC ADC 10BIT PIPELINED 48TQFPN/A -
ADS42LB69IRGCT

IC ADC 16BIT PIPELINED 64VQFNN/A -
ADS4449EVM

ADS4449EVM EVALUATION MODULEN/A -
ADS42LB69IRGCR

IC ADC 64VQFNN/A -
ADS42LB49IRGC25

IC ADC 14BIT PIPELINED 64VQFNN/A -
ADS42LB49IRGCR

IC ADC 64VQFNN/A -
ADS42LB49IRGCT

IC ADC 12BIT PIPELINED 64VQFNN/A -
ADS42LB69EVM

MODULE EVAL FOR ADS42LB69N/A