ADS5500MPAPEP
| Manufacturer Part Number | ADS5500MPAPEP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 14BIT PIPELINED 64HTQFP |
| Package | 64-HTQFP (10x10) |
| In Stock | 562 pcs |
| Data sheet | Qualification Mold Compound 01/Oct/2014ADS5500-EP |
Reference Price (In US Dollars)
| 160 |
|---|
| $84.326 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 562 pieces of N/A ADS5500MPAPEP in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 125M |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 64-PowerTQFP |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS5500 |
| Architecture | Pipelined |
Recommended Products
-
ADS5517IRGZT

IC ADC 11BIT PIPELINED 48VQFNN/A -
ADS54T02EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS5402N/A -
ADS54T02IZAYR

IC ADC 12BIT PIPELINED 196NFBGAN/A -
ADS5510IPAPR

IC ADC 11BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS5520EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS5520N/A -
ADS5520IPAPG4

IC ADC 12BIT 125MSPS 64-HTQFPN/A -
ADS5500EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS5500N/A -
ADS5517EVM

EVAL MODULE FOR ADS5517N/A -
ADS54T02IZAY

IC ADC 12BIT PIPELINED 196NFBGAN/A -
ADS5510IPAP

IC ADC 11BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS5517IRGZ25

IC ADC 11BIT PIPELINED 48VQFNN/A -
ADS5520IPAP

IC ADC 12BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS54T04EVM

MODULE EVAL FOR ADS54T04N/A -
ADS5500IPAP

IC ADC 14BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS54T04IZAYR

IC ADC 12BIT PIPELINED 196NFBGAN/A -
ADS54T04IZAY

IC ADC 12BIT PIPELINED 196NFBGAN/A -
ADS5517IRGZR

IC ADC 11BIT PIPELINED 48VQFNN/A -
ADS54T01IZAYR

IC ADC 12BIT PIPELINED 196NFBGAN/A -
ADS5500IPAPR

IC ADC 14BIT PIPELINED 64HTQFPN/A -
ADS5500MPAPREP

IC ADC 14BIT PIPELINED 64HTQFPN/A