ADS7805UBE4
| Manufacturer Part Number | ADS7805UBE4 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 28SOIC |
| Package | 28-SOIC |
| In Stock | 6271 pcs |
| Data sheet |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 6271 pieces of N/A ADS7805UBE4 in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295', 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS7805 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
ADS7806U/1KE4

IC ADC 12BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7806PBG4

IC ADC 12BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7805U/1K

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7805U/1KE4

16-BIT 10US SAMPLING CMOS ANALOGN/A -
ADS7805PBG4

IC ADC 16BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7805UB/1K

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7805UB

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7805PG4

IC ADC 16BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7805UE4

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7806U/1K

IC ADC 12BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7805UBG4

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7806P

IC ADC 12BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7806U

IC ADC 12BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7806PB

IC ADC 12BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7805U/1KG4

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7805UG4

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A -
ADS7806PG4

IC ADC 12BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7805PB

IC ADC 16BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7805P

IC ADC 16BIT SAR 28DIPN/A -
ADS7805U

IC ADC 16BIT SAR 28SOICN/A