ADS821U
| Manufacturer Part Number | ADS821U |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 10BIT PIPELINED 28SOIC |
| Package | 28-SOIC |
| In Stock | 2594 pcs |
| Data sheet | Cylindrical Battery HoldersCylindrical Battery Holders |
Reference Price (In US Dollars)
| 20 |
|---|
| $16.472 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 2594 pieces of N/A ADS821U in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295', 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS821 |
| Architecture | Pipelined |
Recommended Products
-
ADS820U/1KG4

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SOICN/A -
ADS822E/1KG4

IC 10-B 40MHZ PGM REF ADC 28SSOPN/A -
ADS820UG4

IC 10 BIT 20MHZ 28-SOICN/A -
ADS821UG4

IC 10BIT SMPL ADC 28-SOICN/A -
ADS821U-1

ADC, PROPRIETARY METHOD, 10 BIT,N/A -
ADS820U

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SOICN/A -
ADS822EG4

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOPN/A -
ADS8201IRGET

IC ADC 12BIT SAR 24VQFNN/A -
ADS822E

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOPN/A -
ADS822E/1K

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOPN/A -
ADS8201IRGER

IC ADC 12BIT SAR 24VQFNN/A -
ADS823E/1K

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOPN/A -
ADS823E

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOPBurr Brown -
ADS8168IRHBT

IC ADC 16BIT SAR 32VQFNN/A -
ADS821U

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SOICBurr Brown -
ADS823E

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOPN/A -
ADS820U/1K

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SOICBurr Brown -
ADS820U

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SOICBurr Brown -
ADS820U/1K

IC ADC 10BIT PIPELINED 28SOICN/A -
ADS821E

IC ADC 10BIT 28SSOPBurr Brown