ADS8327IBPWR
| Manufacturer Part Number | ADS8327IBPWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 16TSSOP |
| Package | 16-TSSOP |
| In Stock | 10806 pcs |
| Data sheet | Copper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013ADS8327,ADS8328 Datasheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 2000 |
|---|
| $4.158 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 10806 pieces of N/A ADS8327IBPWR in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS8327 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
ADS8328IBPW

IC ADC 16BIT SAR 16TSSOPN/A -
ADS8326IBDRBT

IC ADC 16BIT SAR 8SONN/A -
ADS8328IBPWG4

IC ADC 16BIT SAR 16TSSOPN/A -
ADS8326IDGKRG4

IC ADC 16BIT SER 250K 8VSSOPN/A -
ADS8327IBRSAR

IC ADC 16BIT SAR 16QFNN/A -
ADS8327IPWR

IC ADC 16BIT SAR 16TSSOPN/A -
ADS8327IBPWG4

IC ADC 16BIT SAR 16TSSOPN/A -
ADS8327IRSAT

IC ADC 16BIT SAR 16QFNN/A -
ADS8326IDRBT

IC ADC 16BIT SAR 8SONN/A -
ADS8326IDRBR

IC ADC 16BIT SAR 8SONN/A -
ADS8327IBRSAT

IC ADC 16BIT SAR 16QFNN/A -
ADS8326IDGKTG4

IC ADC 16BIT SER 250K 8VSSOPN/A -
ADS8327IBPW

IC ADC 16BIT SAR 16TSSOPN/A -
ADS8326IDGKR

IC ADC 16BIT SAR 8VSSOPN/A -
ADS8327IRSAR

IC ADC 16BIT SAR 16QFNN/A -
ADS8326IDGKT

IC ADC 16BIT SAR 8VSSOPN/A -
ADS8327IBRSARG4

IC ADC 16BIT SER 500K 16VQFNN/A -
ADS8326IBDRBR

IC ADC 16BIT SAR 8SONN/A -
ADS8327IBRSATG4

IC ADC 16BIT SER 500K 16VQFNN/A -
ADS8327IPW

IC ADC 16BIT SAR 16TSSOPN/A