ADS8406IPFBT
| Manufacturer Part Number | ADS8406IPFBT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 48TQFP |
| Package | 48-TQFP (7x7) |
| In Stock | 6299 pcs |
| Data sheet | Cylindrical Battery HoldersCylindrical Battery HoldersCylindrical Battery Holders |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 6299 pieces of N/A ADS8406IPFBT in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Series | microPOWER™ |
| Sampling Rate (Per Second) | 1.25M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS8406 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
ADS8406IPFBTG4

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8410IRGZT

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8411IBPFBR

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8410IRGZR

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8411IPFBR

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8405IPFBT

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8406EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS8406N/A -
ADS8406IBPFBR

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8411EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS8411N/A -
ADS8405IBPFBTG4

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8405IPFBTG4

IC ADC 16BIT 1.25MSPS 48-TQFPN/A -
ADS8405IPFBR

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8410IBRGZR

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8406IBPFBTG4

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8410IBRGZT

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8410-13REF

ADS8410-13REFN/A -
ADS8406IPFBRG4

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8406IPFBR

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8411IBPFBT

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8406IBPFBT

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A