ADS8422IPFBT
| Manufacturer Part Number | ADS8422IPFBT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SAR 48TQFP |
| Package | 48-TQFP (7x7) |
| In Stock | 5608 pcs |
| Data sheet | ADS8422Copper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013ADS and DAC devices 15/Feb/2019 |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 5608 pieces of N/A ADS8422IPFBT in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Series | microPOWER™ |
| Sampling Rate (Per Second) | 4M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS8422 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
ADS8422EVM

EVAL MODULE FOR ADS8422-ADCN/A -
ADS8422IBPFBT

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8471IRGZT

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8472IBRGZR

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8472IBRGZT

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8472IRGZR

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8471IBRGZR

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8422IBPFBR

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8413IRGZR

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8471IRGZTG4

IC ADC 16BIT PAR 1M 48VQFNN/A -
ADS8422IPFBR

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8422IBPFBTG4

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8413IRGZRG4

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8472EVM

ADS8472EVMN/A -
ADS8472IBRGZTG4

IC ADC 16BIT PAR 1M 48VQFNN/A -
ADS8422IPFBRG4

IC ADC 16BIT SAR 48TQFPN/A -
ADS8413IRGZT

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8471IRGZR

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8471IBRGZT

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A -
ADS8413IRGZTG4

IC ADC 16BIT SAR 48VQFNN/A