PCM56P-L
| Manufacturer Part Number | PCM56P-L |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC DAC/AUDIO 16BIT 16DIP |
| Package | 16-PDIP |
| In Stock | 6813 pcs |
| Data sheet | PCM56P,U |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 6813 pieces of N/A PCM56P-L in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Voltage - Supply | ±4.75V ~ 13.2V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 16-DIP (0.300', 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Data Interface | PCM |
| Base Product Number | PCM56 |
Recommended Products
-
PCM56P-J

DAC, SERIAL INPUTBurr Brown -
PCM6240Q1EVM-PDK

EVAL BOARD FOR PCM6240Q1N/A -
PCM56U

IC DAC/AUDIO 16BIT 16SOICN/A -
PCM56U/1KG4

IC DAC/AUDIO 16BIT 16SOICN/A -
PCM6120QRTERQ1

AUTOMOTIVE, STEREO, 123-DB SNR,N/A -
PCM6260Q1EVM-PDK

PCM6260-Q1 6-CH AUDIO ADC BOARDN/A -
PCM6240QRTVRQ1

AUTOMOTIVE 4-CH AUDIO ADC WITH IN/A -
PCM56P-K

IC DAC/AUDIO 16BIT 16DIPN/A -
PCM56P-KG4

IC DAC 16BIT MONO SRL-IN 16-DIPN/A -
PCM56UG4

IC DAC/AUDIO 16BIT 16SOICN/A -
PCM56P-K

DAC, SERIAL INPUTBurr Brown -
PCM55JP

IC DAC/AUDIO 16BIT 24SOICN/A -
PCM56P-J

IC DAC/AUDIO 16BIT 16DIPN/A -
PCM55HPG6

IC DAC/AUDIO 16BIT 24SOICN/A -
PCM56U/1K

IC DAC/AUDIO 16BIT 16SOICN/A -
PCM6260QRTVRQ1

AUTOMOTIVE 6-CH AUDIO ADC WITH IN/A -
PCM55HP/1KG6

IC DAC/AUDIO 16BIT 24SOICN/A -
PCM55HP/1K

IC DAC/AUDIO 16BIT 24SOICN/A -
PCM56P

IC DAC/AUDIO 16BIT 16DIPN/A -
PCM6020QRTVRQ1

AUTOMOTIVE 2-CHANNEL AUDIO ADC WN/A