TLC0831CPE4
| Manufacturer Part Number | TLC0831CPE4 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | 8-BIT, 31 KSPS ADC SERIAL OUT, M |
| Package | 8-PDIP |
| In Stock | 24275 pcs |
| Data sheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 150 |
|---|
| $1.381 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 24275 pieces of N/A TLC0831CPE4 in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 31k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 0:1 |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | Serial |
| Configuration | MUX-ADC |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
TLC082IP

IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DIPN/A -
TLC082IPG4

IC OPAMP GP 10MHZ 8DIPN/A -
TLC0831CP

IC ADC 8BIT SAR 8DIPN/A -
TLC0831ID

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC0832CDG4

IC ADC 8BIT 2CH SRL OUT 8-SOICN/A -
TLC0831CPG4

IC ADC 8BIT SAR 8DIPN/A -
TLC0832CDR

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC0831CDR

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC0831IP

IC ADC 8BIT SAR 8DIPN/A -
TLC0831CDG4

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC082QDGNRQ1

IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8HVSSOPN/A -
TLC082IDR

IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOICN/A -
TLC082IDGNRG4

IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOPN/A -
TLC082IDRG4

IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOICN/A -
TLC0832CDRG4

IC ADC 8BIT 2CH SRL OUT 8-SOICN/A -
TLC0831CD

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC0832CD

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC0831IDR

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC0831IDRG4

IC ADC 8BIT SAR 8SOICN/A -
TLC0831IDG4

IC ADC 8BIT SRL OUT 8-SOICN/A