MCP3202T-BI/SN
| Manufacturer Part Number | MCP3202T-BI/SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC ADC 12BIT SAR 8SOIC |
| Package | 8-SOIC |
| In Stock | 43581 pcs |
| Data sheet | MCP3202Manufacturing Change 16/Feb/2022Packing Changes 10/Oct/2016Label and Packing Changes 23/Sep/2015Development Tools Catalog |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 25 | 100 |
|---|---|---|
| $1.415 | $1.185 | $1.074 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 43581 pieces of Microchip Technology MCP3202T-BI/SN in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1, 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Pseudo-Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | MCP3202 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
MCP3201T-CI/ST

IC ADC 12BIT SAR 8TSSOPMicrochip Technology -
MCP3204-BI/P

IC ADC 12BIT SAR 14DIPMicrochip Technology -
MCP3204T-BI/SL

IC ADC 12BIT SAR 14SOICMicrochip Technology -
MCP3202-CI/MS

IC ADC 12BIT SAR 8MSOPMicrochip Technology -
MCP3202T-CI/MS

IC ADC 12BIT SAR 8MSOPMicrochip Technology -
MCP3202-CI/SN

IC ADC 12BIT SAR 8SOICMicrochip Technology -
MCP3204-BI/SL

IC ADC 12BIT SAR 14SOICMicrochip Technology -
MCP3204-CI/SL

IC ADC 12BIT SAR 14SOICMicrochip Technology -
MCP3202-BI/P

IC ADC 12BIT SAR 8DIPMicrochip Technology -
MCP3202-CI/P

IC ADC 12BIT SAR 8DIPMicrochip Technology -
MCP3201T-CI/SN

IC ADC 12BIT SAR 8SOICMicrochip Technology -
MCP3204-CI/P

IC ADC 12BIT SAR 14DIPMicrochip Technology -
MCP3201T-BI/SN

IC ADC 12BIT SAR 8SOICMicrochip Technology -
MCP3202-CI/ST

IC ADC 12BIT SAR 8TSSOPMicrochip Technology -
MCP3202T-CI/SNVAO

IC ADC 12BIT SAR 8SOICMicrochip Technology -
MCP3202T-CI/ST

IC ADC 12BIT SAR 8TSSOPMicrochip Technology -
MCP3202-BI/SN

IC ADC 12BIT SAR 8SOICMicrochip Technology -
MCP3202T-CI/SN

IC ADC 12BIT SAR 8SOICMicrochip Technology -
MCP3202-CI/SNVAO

IC ADC 12BIT SAR 8SOICMicrochip Technology -
MCP3204-CI/ST

IC ADC 12BIT SAR 14TSSOPMicrochip Technology
