MCP33151-10-E/MN
| Manufacturer Part Number | MCP33151-10-E/MN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC ADC 14BIT SAR 10TDFN |
| Package | 10-TDFN (3x3) |
| In Stock | 39394 pcs |
| Data sheet | MCP33151/41-xx~ |
Reference Price (In US Dollars)
| 240 |
|---|
| $0.858 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 39394 pieces of Microchip Technology MCP33151-10-E/MN in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 1.9V |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x3) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 0:1 |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | MCP33151 |
| Architecture | SAR |
Recommended Products
-
MCP33151-10-E/MS

IC ADC 14BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33151D-05T-E/MS

IC ADC 14BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33151-05T-E/MN

IC ADC 14BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33141D-10-E/MS

IC ADC 12BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33141D-10T-E/MN

IC ADC 12BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33151D-05-E/MS

IC ADC 14BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33151-10T-E/MS

IC ADC 14BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33141D-05T-E/MN

IC ADC 12BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33151-05T-E/MS

IC ADC 14BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33151-10T-E/MN

IC ADC 14BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33151D-10-E/MS

IC ADC 14BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33141D-05T-E/MS

IC ADC 12BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33151D-10-E/MN

IC ADC 14BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33151-05-E/MS

IC ADC 14BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology -
MCP33151-05-E/MN

IC ADC 14BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33151D-05T-E/MN

IC ADC 14BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33151D-10T-E/MN

IC ADC 14BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33141D-10-E/MN

IC ADC 12BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33151D-05-E/MN

IC ADC 14BIT SAR 10TDFNMicrochip Technology -
MCP33141D-10T-E/MS

IC ADC 12BIT SAR 10MSOPMicrochip Technology
