MCP4011-502E/MS
| Manufacturer Part Number | MCP4011-502E/MS |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8MSOP |
| Package | 8-MSOP |
| In Stock | 179562 pcs |
| Data sheet | Mult Devices 28/Nov/2017Bond Wire Qualification 08/Jun/2016Packing Changes 10/Oct/2016Label and Packing Changes 23/Sep/2015MCP40YYY 02/Feb/2018MCP4011-4014Development Tools Catalog |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 25 | 100 |
|---|---|---|
| $0.268 | $0.225 | $0.209 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 179562 pieces of Microchip Technology MCP4011-502E/MS in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 150ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Series | - |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 70 |
| Resistance (Ohms) | 5k |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps | 64 |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Volatile |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Features | - |
| Configuration | Potentiometer |
| Base Product Number | MCP4011 |
Recommended Products
-
MCP39F521-E/MQ

IC PWR MONITOR I2C 1PH 28VQFNMicrochip Technology -
MCP4011T-103E/MS

IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4011-503E/SN

IC DGTL POT 50KOHM 64TAP 8SOICMicrochip Technology -
MCP4011T-202E/SN

IC DGTL POT 2.1KOHM 64TAP 8SOICMicrochip Technology -
MCP4011-103E/MS

IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4011-103E/SN

IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 8SOICMicrochip Technology -
MCP4011T-202E/MS

IC DGTL POT 2.1KOHM 64TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP39F511NT-E/MQ

IC PWR MONITOR 2CH 1PH 28QFNMicrochip Technology -
MCP4011-202E/SN

IC DGTL POT 2.1KOHM 64TAP 8SOICMicrochip Technology -
MCP39ITR10-E/SS

IC ENERGY METER FRONT 2CHMicrochip Technology -
MCP4011T-502E/MC

IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8DFNMicrochip Technology -
MCP39F511T-E/MQ

IC POWER MONITOR 1PH 28QFNMicrochip Technology -
MCP4011T-103E/MC

IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 8DFNMicrochip Technology -
MCP4011-502E/SN

IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8SOICMicrochip Technology -
MCP39ITR10T-E/SS

IC ENERGY METER FRONT 2CHMicrochip Technology -
MCP39F521T-E/MQ

IC PWR MONITOR I2C 1PH 28VQFNMicrochip Technology -
MCP4011T-202E/MC

IC DGTL POT 2.1KOHM 64TAP 8DFNMicrochip Technology -
MCP4011T-103E/SN

IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 8SOICMicrochip Technology -
MCP4011-202E/MS

IC DGTL POT 2.1KOHM 64TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4011-503E/MS

IC DGTL POT 50KOHM 64TAP 8MSOPMicrochip Technology
