MCP4011-502E/MS Image
Image may be representation.
See specs for product details.
MCP4011-502E/MS
Manufacturer Part Number MCP4011-502E/MS
Manufacturer Microchip Technology
Detailed Description IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8MSOP
Package 8-MSOP
In Stock 179562 pcs
Reference Price (In US Dollars)
RFQ Email: info@Components-House.net
Request a quote Submit a Request For Quotation on quantities greater than those
displayed.
Specifications
Product Attribute Attribute Value
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Taper Linear
Supplier Device Package 8-MSOP
Series -
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Resistance (Ohms) 5k
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Package Tube
Operating Temperature -40°C ~ 125°C