MCP4231T-503E/SL
| Manufacturer Part Number | MCP4231T-503E/SL |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 14SOIC |
| Package | 14-SOIC |
| In Stock | 95077 pcs |
| Data sheet | MCP413x,415x,423x,425xCopper Bond Wire 5/Nov/2015Mult Devices 23/May/2017Label and Packing Changes 23/Sep/2015Reel Design Update 07/May/2015 |
Reference Price (In US Dollars)
| 2600 |
|---|
| $0.371 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 95077 pieces of Microchip Technology MCP4231T-503E/SL in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 150ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 75 |
| Resistance (Ohms) | 50k |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps | 129 |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Volatile |
| Interface | SPI |
| Features | - |
| Configuration | Potentiometer |
| Base Product Number | MCP4231 |
Recommended Products
-
MCP4231T-503E/ML

IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 16QFNMicrochip Technology -
MCP4231T-103E/SL

IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 14SOICMicrochip Technology -
MCP4231T-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 129TP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4231T-103E/ML

IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 16QFNMicrochip Technology -
MCP4232-503E/MF

IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 10DFNMicrochip Technology -
MCP4232-502E/MF

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10DFNMicrochip Technology -
MCP4232-103E/UN

IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 10MSOPMicrochip Technology -
MCP4231T-502E/SL

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 14SOICMicrochip Technology -
MCP4231T-502E/ML

IC DGT POT 5KOHM 129TAP 16QFNMicrochip Technology -
MCP4231T-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4232T-103E/MF

IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 10DFNMicrochip Technology -
MCP4232-503E/UN

IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 10MSOPMicrochip Technology -
MCP4232-103E/MF

IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 10DFNMicrochip Technology -
MCP4231T-104E/SL

IC DGT POT 100KOHM 129TAP 14SOICMicrochip Technology -
MCP4231T-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4232-104E/UN

IC DGT POT 100KOHM 129TAP 10MSOPMicrochip Technology -
MCP4231T-104E/ML

IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 16QFNMicrochip Technology -
MCP4232-104E/MF

IC DGT POT 100KOHM 129TAP 10DFNMicrochip Technology -
MCP4232-502E/UN

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10MSOPMicrochip Technology -
MCP4231T-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology
