MCP4342T-103E/ST
| Manufacturer Part Number | MCP4342T-103E/ST |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC DGT POT 10KOHM 129TAP 14TSSOP |
| Package | 14-TSSOP |
| In Stock | 70776 pcs |
| Data sheet | MCP434X/436XLabel and Packing Changes 23/Sep/2015Reel Design Update 07/May/2015Lead Frame Cancel 08/Feb/2017Lead Frame 10/Jan/2017 |
Reference Price (In US Dollars)
| 2500 |
|---|
| $0.574 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 70776 pieces of Microchip Technology MCP4342T-103E/ST in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 150ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | WiperLock™ |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 75 |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps | 129 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Interface | SPI |
| Features | - |
| Configuration | Rheostat |
| Base Product Number | MCP4342 |
Recommended Products
-
MCP4342T-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 129TP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4351-502E/ML

IC DGT POT 5KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4351-103E/ML

IC DGTL POT 10KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4342T-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4341T-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4342-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4341T-502E/ML

IC DGT POT 5KOHM 129TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4341T-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 129TP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4342-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 129TP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4351-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 257TP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4341T-104E/ML

IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4351-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 257TAP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4342T-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4342-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4342-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 129TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4341T-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 129TAP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4351-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4341T-503E/ML

IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4351-104E/ML

IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4351-503E/ML

IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology
