MCP4462-104E/ST
| Manufacturer Part Number | MCP4462-104E/ST |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC DGT POT 100KOHM 257TP 14TSSOP |
| Package | 14-TSSOP |
| In Stock | 57870 pcs |
| Data sheet | Packing Changes 10/Oct/2016Label and Packing Changes 23/Sep/2015Lead Frame Cancel 08/Feb/2017Lead Frame 10/Jan/2017 |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 25 | 100 |
|---|---|---|
| $1.056 | $0.882 | $0.816 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 57870 pieces of Microchip Technology MCP4462-104E/ST in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 150ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | WiperLock™ |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 75 |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps | 257 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Interface | I²C |
| Features | Mute, Selectable Address |
| Configuration | Rheostat |
| Base Product Number | MCP4462 |
Recommended Products
-
MCP4461T-104E/ML

IC DGT POT 100KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4462-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 257TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4462T-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4461T-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 257TP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4462T-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 257TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4462T-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 257TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4461T-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 257TAP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4461T-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4531-503E/MS

IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4462T-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 257TP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4461T-503E/ML

IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4461T-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 257TAP 20TSSOPMicrochip Technology -
MCP4462-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 257TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4531-104E/MS

IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4531-502E/MS

IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4531-103E/MS

IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4461T-103E/ML

IC DGTL POT 10KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4462-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4461T-502E/ML

IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4461-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 257TAP 20TSSOPMicrochip Technology
