MCP45HV31-104E/ST
| Manufacturer Part Number | MCP45HV31-104E/ST |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC DGT POT 100KOHM 128TP 14TSSOP |
| Package | 14-TSSOP |
| In Stock | 80827 pcs |
| Data sheet | MCP45HVx1Packing Changes 10/Oct/2016Label and Packing Changes 23/Sep/2015 |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 25 | 100 |
|---|---|---|
| $0.681 | $0.565 | $0.529 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 80827 pieces of Microchip Technology MCP45HV31-104E/ST in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 100ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | - |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 145 |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps | 128 |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Volatile |
| Interface | I²C |
| Features | Selectable Address |
| Configuration | Potentiometer |
| Base Product Number | MCP45HV31 |
Recommended Products
-
MCP45HV31-503E/ST

IC DGT POT 50KOHM 128TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP45HV31T-502E/MQ

IC DGTL POT 5KOHM 128TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4562T-103E/MS

IC DGTL POT 10KOHM 257TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP45HV31-104E/MQ

IC DGT POT 100KOHM 128TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP45HV31T-104E/MQ

IC DGT POT 100KOHM 128TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP45HV31-502E/MQ

IC DGTL POT 5KOHM 128TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP45HV31-103E/MQ

IC DGTL POT 10KOHM 128TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP45HV31T-104E/ST

IC DGT POT 100KOHM 128TP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4562T-104E/MS

IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP45HV31T-103E/MQ

IC DGTL POT 10KOHM 128TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP45HV31T-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 128TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP45HV31-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 128TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP45HV31-503E/MQ

IC DGTL POT 50KOHM 128TAP 20QFNMicrochip Technology -
MCP4562T-503E/MF

IC DGT POT 50KOHM 257TAP 8DFNMicrochip Technology -
MCP45HV31-103E/ST

IC DGT POT 10KOHM 128TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4562T-502E/MS

IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP4562T-503E/MS

IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 8MSOPMicrochip Technology -
MCP45HV31T-502E/ST

IC DGTL POT 5KOHM 128TAP 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP4562T-502E/MF

IC DGT POT 5KOHM 257TAP 8DFNMicrochip Technology -
MCP4562T-104E/MF

IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 8DFNMicrochip Technology
