MCP795B12T-I/ST
| Manufacturer Part Number | MCP795B12T-I/ST |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Detailed Description | IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOP |
| Package | 14-TSSOP |
| In Stock | 5300 pcs |
| Data sheet | Cylindrical Battery Holders2.73KHz |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Microchip Technology series electronic components. We have 5300 pieces of Microchip Technology MCP795B12T-I/ST in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Battery | 1.3V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 64B |
| Interface | SPI |
| Features | Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1µA @ 1.8V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MCP795B12 |
Recommended Products
-
MCP795B20T-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B11-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B20-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B12-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B20-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B10-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B10T-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B12-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B21T-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B11T-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B20T-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B22-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B21-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B21-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B11T-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B21T-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B12T-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B11-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology -
MCP795B10T-I/ST

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14TSSOPMicrochip Technology -
MCP795B22-I/SL

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14SOICMicrochip Technology
