RV-1805-C3-32.768KHZ-2PPM-TA-QC
| Manufacturer Part Number | RV-1805-C3-32.768KHZ-2PPM-TA-QC |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Crystal AG |
| Detailed Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 10SON |
| Package | 10-SON (3.7x2.5) |
| In Stock | 47889 pcs |
| Data sheet | RV-1805-C3 DatasheetCert of Environmental Compliance - RV SeriesRV-1805-C3 Appl ManualRV-1805-C3 DatasheetReal-Time Clock Module Whitepaper |
Reference Price (In US Dollars)
| 1000 |
|---|
| $0.888 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Micro Crystal AG series electronic components. We have 47889 pieces of Micro Crystal AG RV-1805-C3-32.768KHZ-2PPM-TA-QC in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 3.6V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Supplier Device Package | 10-SON (3.7x2.5) |
| Series | - |
| Package / Case | 10-VCDFN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 256B |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Features | Alarm, Programmable Clock Output, RAM, Timer, Trickle Charger, Watchdog Timer |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.08µA @ 3V |
Recommended Products
-
RV-153.3S/P/R8

DC DC CONVERTER 3.3V 2WRecom Power -
RV-153.3D/R8

DC DC CONVERTER +/-3.3V 2WRecom Power -
RV-2123-C2-32.768KHZ-20PPM-TA-QC

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10SONMicro Crystal AG -
RV-153.3S/R8

DC DC CONVERTER 3.3V 2WRecom Power -
RV-1866

TURBIDITY SENSOR TERMINALAmphenol Thermometrics -
RV-153.3S

DC DC CONVERTER 3.3V 2WRecom Power -
RV-153.3S/P/R6.4

DC DC CONVERTER 3.3V 2WRecom Power -
RV-1865

TURBIDITY SENSOR HOUSINGAmphenol Thermometrics -
RV-2123-C2-32.768KHZ-10PPM-TA-QC

IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10SONMicro Crystal AG -
RV-153.3D/P/R8

DC DC CONVERTER +/-3.3V 2WRecom Power -
RV-153.3S/R6.4

DC DC CONVERTER 3.3V 2WRecom Power -
RV-153.3S/P

DC DC CONVERTER 3.3V 2WRecom Power -
RV-2405D

DC DC CONVERTER +/-5V 2WRecom Power -
RV-153.3D/R6.4

DC DC CONVERTER +/-3.3V 2WRecom Power -
RV-2123-C2-EVALUATION-BOARD

RV-2123 RTC EVAL BOARDMicro Crystal AG -
RV-2123-C2-32.768KHZ-20PPM-TA-QA

TIMING REAL TIME CLOCKMicro Crystal AG -
RV-16V101MG68U-R

CAP ALUM 100UF 20% 16V SMDElna America -
RV-2405D/P

DC DC CONVERTER +/-5V 2WRecom Power -
RV-1A

MITSUBISHI RV-1A - LI - 3.6V/210ZINGZ -
RV-1805-C3-EVALUATION-BOARD

RV-1805 RTC EVAL BOARDMicro Crystal AG
