IDT49FCT806SO
| Manufacturer Part Number | IDT49FCT806SO |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc |
| Detailed Description | IC CLK BUFFER 1:5 20SOIC |
| Package | 20-SOIC |
| In Stock | 5306 pcs |
| Data sheet | IDT49FCT806AMultiple Devices 13/May/2009All Dev Label Chg 1/Dec/2022 |
Reference Price (In US Dollars)
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Renesas Electronics America Inc series electronic components. We have 5306 pieces of Renesas Electronics America Inc IDT49FCT806SO in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Series | 49FCT |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output | CMOS, LVTTL |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Base Product Number | IDT49FCT806 |
Recommended Products
-
IDT49FCT806APY8

IC CLK BUFFER 1:5 20SSOPRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT806ASO

IC CLK BUFFER 1:5 20SOICRenesas Electronics America Inc -
IDT4MA156250Z3AACUGI8

OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMDRenesas Electronics America Inc -
IDT4MA100000Z3AACUGI8

OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMDRenesas Electronics America Inc -
IDT4MA200000Z3AACUGI8

MEMS OSC XO 200.0000MHZ LVPECLRenesas Electronics America Inc -
IDT4MA125000Z3AACUGI8

OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMDRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT805SO

IC CLK BUFFER 1:5 20SOICRenesas Electronics America Inc -
IDT54FCT16374NCTEB

FAST CMOS 16-BIT REGISTERIDT, Integrated Device Technology Inc -
IDT49FCT806SO8

IC CLK BUFFER 1:5 20SOICRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT806APY

IC CLK BUFFER 1:5 20SSOPRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT806PY

IC CLK BUFFER 1:5 20SSOPRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT806ASO8

IC CLK BUFFER 1:5 20SOICRenesas Electronics America Inc -
IDT54FCT16823NCTEB

FAST CMOS 18-BIT REGISTERIDT, Integrated Device Technology Inc -
IDT49FCT805SOI8

IC CLK BUFFER 1:5 20SOICRenesas Electronics America Inc -
IDT4MA150000Z3AACUGI8

OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMDRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT805SO8

IC CLK BUFFER 1:5 20SOICRenesas Electronics America Inc -
IDT4MA133333Z3AACUGI8

OSC MEMS 133.333MHZ LVPECL SMDRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT806PY8

IC CLK BUFFER 1:5 20SSOPRenesas Electronics America Inc -
IDT49FCT805SOI

IC CLK BUFFER 1:5 20SOICRenesas Electronics America Inc -
IDT54FCT16240NCTEB

16-BIT BUFFER/LINE DRIVERIDT, Integrated Device Technology Inc
