LTC2473CDD#TRPBF
| Manufacturer Part Number | LTC2473CDD#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFN |
| Package | 12-DFN (3x3) |
| In Stock | 35958 pcs |
| Data sheet | LTC2471/73 DatasheetCylindrical Battery HoldersMaterial Declaration LTC2473CDD#TRPBFTape and Reel Packaging |
Reference Price (In US Dollars)
| 2500 |
|---|
| $1.145 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 35958 pieces of Analog Devices Inc. LTC2473CDD#TRPBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 12-DFN (3x3) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 833 |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | Selectable Address |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | LTC2473 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Recommended Products
-
LTC2472IDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2472CMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2473IDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2473IMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2473IMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2472CMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2480CDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2480CMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2473CMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2472IMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2472IDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2473CDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2473CMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2472IMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2472IDD#PBF

LTC2472 - Differential, 16-Bit dLinear Technology -
LTC2480CMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2472CDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2480CDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2473IDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2472CDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc.
