LTC2473IMS#PBF
| Manufacturer Part Number | LTC2473IMS#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Detailed Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOP |
| Package | 12-MSOP |
| In Stock | 29109 pcs |
| Data sheet | LTC2471/73 DatasheetMult Dev Mark Chg 4/Feb/2020LTC2470,1,2,3 Multiple Design Updates 06/Jun/2014Material Declaration LTC2473IMS#PBF |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| $2.317 | $2.08 | $1.967 | $1.704 | $1.617 | $1.451 | $1.237 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Analog Devices Inc. series electronic components. We have 29109 pieces of Analog Devices Inc. LTC2473IMS#PBF in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 12-MSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 833 |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118', 3.00mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | Selectable Address |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | LTC2473 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Recommended Products
-
LTC2472IDD#PBF

LTC2472 - Differential, 16-Bit dLinear Technology -
LTC2480CDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2480HDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2480HMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2473IMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2480CMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2480CMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2473CDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2480HDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2480HMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2472IDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2480IDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2472IMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2473IDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2473IDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2473CMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2473CDD#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2472IMS#PBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc. -
LTC2480CDD#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10DFNAnalog Devices Inc. -
LTC2473CMS#TRPBF

IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOPAnalog Devices Inc.
