ADS1278MPAPTEP
| Manufacturer Part Number | ADS1278MPAPTEP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 64HTQFP |
| Package | 64-HTQFP (10x10) |
| In Stock | 1588 pcs |
| Data sheet | Qualification Mold Compound 01/Oct/2014Cylindrical Battery Holders |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 |
|---|---|---|---|
| $26.223 | $24.633 | $23.838 | $22.489 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 1588 pieces of N/A ADS1278MPAPTEP in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 1.95V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 144k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 64-PowerTQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | ADS1278 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Recommended Products
-
ADS1278WHFQ-MLS

RADIATION HARDENED 24-BIT 8-CH SN/A -
ADS127L11IPWT

24-BIT, 400-KSPS, DELTA-SIGMA ADN/A -
ADS127L01EVM

EVAL BOARD FOR ADS127L01N/A -
ADS1278IPAPR

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS1278SHKP

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 84CFPN/A -
ADS1278SKGDA

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTAN/A -
ADS127L01IPBSR

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFPN/A -
ADS1274IPAPTG4

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS127L01IPBS

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFPN/A -
ADS1278EVM-PDK

KIT EVAL/DEMO FOR ADS1278N/A -
ADS1278EVM-CVAL

DEVELOPMENT DATA ACQUISITIONN/A -
ADS1278SHFQ

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 84CFPN/A -
ADS1278IPAPT

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS1278IPAPTG4

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS127L11EVM-PDK

EVAL BOARD FOR ADS127L11N/A -
ADS1278EVM

ADS1278EVMN/A -
ADS1278HPAP

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 64HTQFPN/A -
ADS1278HFQ/EM

RADIATION HARDENED 24-BIT 8-CH SN/A -
ADS1278MHFQ-MLS

RADIATION HARDENED 24-BIT 8-CH SN/A -
ADS127L11IPWR

24-BIT, 400-KSPS, DELTA-SIGMA ADN/A