ADS1281IPW
| Manufacturer Part Number | ADS1281IPW |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Detailed Description | IC ADC 31BIT SIGMA-DELTA 24TSSOP |
| Package | 24-TSSOP |
| In Stock | 2322 pcs |
| Data sheet | Cylindrical Battery HoldersCylindrical Battery Holders |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 |
|---|---|---|---|
| $23.565 | $22.136 | $21.421 | $20.209 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all N/A series electronic components. We have 2322 pieces of N/A ADS1281IPW in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 4k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 31 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | ADS1281 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Recommended Products
-
ADS1282IPW

IC ADC 31BIT SIGMA-DELTA 28TSSOPN/A -
ADS127L11IPWR

24-BIT, 400-KSPS, DELTA-SIGMA ADN/A -
ADS1281EVM

EVALUATION MODULE FOR ADS1281N/A -
ADS1281IPWG4

IC ADC 31BIT SIGMA-DELTA 24TSSOPN/A -
ADS127L11EVM-PDK

EVAL BOARD FOR ADS127L11N/A -
ADS1282HIPWR

IC ADC 31BIT SIGMA-DELTA 28TSSOPN/A -
ADS1282HIPW

IC ADC 28TSSOPN/A -
ADS127L01IPBS

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFPN/A -
ADS1282HPW

IC ADC 31BIT SIGMA-DELTA 28TSSOPN/A -
ADS1282EVM-PDK

KIT DEVELOPMENT FOR ADS1282N/A -
ADS1282HKV/EM

HIGH-RESOLUTION ANALOG-TO-DIGITAN/A -
ADS1281EVM-PDK

KIT PERFORMANCE DEV FOR ADS1281N/A -
ADS127L01IPBSR

IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFPN/A -
ADS1282IPW-1

ANALOG DATA CONVERTRN/A -
ADS1282EVM

EVAL MOD FOR ADS1282N/A -
ADS127L11IRUKR

24-BIT, 400-KSPS, DELTA-SIGMA ADN/A -
ADS127L11IRUKT

24-BIT, 400-KSPS, DELTA-SIGMA ADN/A -
ADS127L11IPWT

24-BIT, 400-KSPS, DELTA-SIGMA ADN/A -
ADS127L01EVM

EVAL BOARD FOR ADS127L01N/A -
ADS1281IPWR

IC ADC 31BIT SIGMA-DELTA 24TSSOPN/A